sobota 28. listopadu 2009

Jak je těžké živobytí vydělat na jídlo,pití?

Díky našemu novému čtenáři :-) Mr.Quennovi jsme se rozhodly zanalyzovat naše životní náklady tady na GC. :-). Vzaly jsme to každá z jiného úhlu a po Petině hlášce " radši nechci vědět kolik tady utrácím :-)" na mě připadla ta méně zábavná část což jsou výdaje a přímy.Ve skutečnosti jsem ráda, protože už to mám v hlavě připravené delší dobu, jen jsem potřebovala ten správný impuls.
Takže jdeme na to (aby nás to nesložilo až to podtrhnu a sečtu :-) tak budu ceny uvádět v AUD a nebudu to přepočítávat na české korunky :-) (zvídavější vynásobí 15 ti, poslední dobou i 16ti :-).
Základní rozdíl mezi ČR a Aussií je v tom, že tady se žije v týdnech - hlavní náklady - nájem, školné, elektřina, doprava, internet, mobil, jídlo, alkohol a cigarety a proti tomu plat (který nám legálně zatím nikdo nechce přiznat :-) tu běží v týdenních cyklech.
Nájem - zde na Gold Coast, je výše nájmu určena většinou množstvím ložnic a ani ne tak počtem lůžek, ale spíše "kusů" co v nich spí :-). Cenu ovlivní i počet koupelen a samozřejmě lokalita, vzdálenost od moře a výhled. Za náš dvouložnicový unit (s vybavením, což tu není příliš obvyklé, jednou koupelnou, garáží, balkonem a malou zahradou, daleko od moře (asi 800m), ale u řeky, blízko od centra, ale na tichém místě), který bych hodnotila jako takový velmi slušný střed ve srovnání s pěkným apartmánem s výhledem na moře (cca 75AUD za noc) a shareovaným bydlením (čtyři až šest studentů v jednom bytě) (cca75 per week), zaplatíme týdně každá 150 AUD. V ceně není zahrnuta elektřina cca 40 dolarů měsíčně(odhad).
Škola (turist viza přeskočí tento odstavec :-) naše nejvyšší mínusová položka, červených 210 AUD týdně, padá do nenasytného chřtánu Brownsovy (čti Adamsovy) rodiny ( a to máme evropský discount :-), asiaté platí za svůj akcent o 1/3více i když podle mě by měli dostat minimálně 1/3 slevu za drill v gramatice :-).
Hromadná doprava - nejtěžší popis, zatím nikdo nikdy nezjistil, kolik a proč stojí jízdné. Z počátku jsme platily cash - většinou 2,90 za jízdu, občas jedna 3,50 druhá 3,20 nejspíš záleží na řidiči jak se vyspí, jak se mu líbíte a protože jsme nechtěly být diskriminované australskými profesionálními řidiči mimochodem dle mého názoru nejhoršími řidiči na světě :-) pořídily jsme si elektronické karty (jsme dospělé :-) tudíž s 20ti % slevou za jízdu a po deseti jízdách týdně s 50ti%) = dobijete si kredit v jaké výši chcete, při nástupu přiložíte ke čtečce a při výstupu (ovšem nesmíte zapomínat) přiložíte znovu a z karty se Vám odečte příslušná částka. Dodnes jsem nepřišla na to co jsem automatickým Translink (místní provozovatel MHD) čtečkám udělala, ale přestože jsme s Peťou měly na začátku stejně vysoký kredit, jezdily jsme naprosto identické trasy a v tu dobu jsem ještě byla pod jejím dohledem, tudíž jsem ani jednou nezapomněla pípnout (přiložit ke čtečce), přesto jsem vyčerpala kredit o pět dolarů dřív :-). Nakonec jak víte jsme to vzdaly a koupily si kola (cena 120).
Dál už je to legrace :-) internet zhruba - 99 dolarů za modem a pak dle operátora (náš Optus a Vodafone) vychází na necelých 20AUD za měsíc tedy pokud nestahujete, protože tady se platí za odeslané a přijaté kb a nebo neusínáte jako já, připojeni :-).
Mobil - vás vyjde zhruba na 30 dolarů měsíčně - (místní hovory a sms) -tedy pokud si nenajdete kamarády, kteří mají jiné operátory :-), to je pak forf :-), ale zase na druhou stranu je tu hodně akcí, takže každou chvíli dostanete nějaký bonus (100,500sms,20dolarů přičemž stále platí pravidlo kamarádi pouze z Optusu :-).
Poživatiny a požitky - jídlo zde pořídíte celkem levně a v dobré kvalitě pokud se tomu věnujete, ale jinak doporučuji návštěvu Aussie jen abstinentům a nekuřákům, blíže osvětlí Peťa
Druhá zatím námi ne zcela prozkoumaná strana mince :-)
Státem uznaná minimální mzda (neověřená informace job club) v Aussii je 16 AUD/hod hrubého (nejnižší daň 22%). Náš průzkum trhu :-)- spolužačka vykořisťovaná v korejské restauraci svými krajany 8 AUD/per hand, česká spolužačka, servírka v restauraci pod řeckým diktátem 10 AUD, Peťa a italský otrokář 12 na hod (doručeno do vlastních rukou až do našeho bytu :-), já a Blake 20 nelegálních AUD, český spolužák kuchař australská restaurace 20/hod legálně = hrubého + jídlo a pití , já,Peťa a Němec - více jak 25 AUD na ruku +transport a občerstvení :-), skutečný masér 65/hod a zatím náš nejvyšší offer - já masér-imaginárních 80 AUD/hod :-)
Tak a končím je to dlouhý jako blázen, jestli jsem na něco pro Vás důležitého zapomněla napište a my to zjistíme..... :-)

4 komentáře:

  1. Nazdárek od Prahy...
    Tak si čtu o vašich financích a trochu o nich i přemýšlím. Vychází mi, že když se držíte hodně zpátky, stojí vás každou jeden týden kolem 500, ale spíš 600 AUD. Děleno 7 dejme tomu 80 AUD denně. Bez vyskakování, výletů, večeří v restauraci a tak... Minimální mzda (před zdaněním, předpokládám) dejme tomu uvedených 16 AUD, to je denně 5 hodin práce za minimální mzdu, když neberu daně. Uf, to je asi docela honička. Měl jsem před lety zaměstnance Martina T., co mi "utekl" do Aussie, už s ním nejsem v kontaktu, ale pamatuji si, že v létě býval tady v ČR a na zimu jezdil "za sluncem a surfovat" někam k Sydney. Několik let za sebou. Vyprávěl, že přes den chodil do školy, pak chvíli volno, večer chodil do restaurace opékat hamburgry, pak spát a ráno na prkno, potom do školy. Tím si na školu a život vydělal a bokem šetřil na letenku... Jenže to je víc než 10 let zpět, situace se mohla dost změnit. Dala se spolu se školou začít shánět práce už odsud? Nebo jsou studenti odkázáni na místní komunitu a místní kontakty? V USA dost fungoval baby-sitting... Zatím jste psaly jen, jak se práce nedaří sehnat a co jste při tom shánění zažily... Opravdu je to takhle těžké? Držím vám už zase palce, to musí vyjít...

    OdpovědětVymazat
  2. Už jsem se dlouho neozvala, ne že bych Vám nechtěla věnovat svou přízeň, ale trochu jsme si doma zařádili, měnili jsme střešní okna a dneska jsme dovymalovali a zprovoznili první místnost. Jsem tak utahaná, že jedno slovo přepisuji několikrát, než se trefím do správné klávesy. Ale tento článek mi vyrazil dech. No potvrdilo se to, co všichni dávno víme, že na bydlení padne více než 50% příjmů. Ani se Petře nedivím, že to raději vědět nechce, asi bych to také vědět nechtěla a v klidu a pokoji si utrácela dál. Já se jdu dneska svalit do postele -jestli ji někde najdu:). Čauky, zdraví Iva

    OdpovědětVymazat
  3. Ahojky do Prahy :-), no ono je to trošku jinak, do školy nechodíš každý týden, my máme na ten první půl rok vlastně jenom 16 týdnů školy a škola se dá sehnat i levněji, Peťa má nějaké info o 140AUD/týd. Já zase slyšela o škole, do které tu chodíš jen jednou týdně. Ale to budeme podrobněji zkoumat až v lednu.
    S jídlem v restauraci to máš pravdu, ale tady vlastně ani neexistuje restaurace jako taková kde by sis sedl do hezkého prostředí a objednal si, vše je tu otevřené, většinou bez obsluhy, takže raději vaříme, ale když máme chuť tak si prostě dáme,ale tady je i pro australany hobby jít ven na večeři, takže to není denní záležitost jako v Praze, studenti bydlí v home stay a mají to i s jídlem.
    Práci z domova před odjezdem tady prakticky nemáš možnost sehnat, protože tě musí vidět, z mého pohledu je tu strašná přezaměstnanost, na vše je zaměstnáno mnohem více lidí než je práce, takže jde spíš o to jak dalece se tu líbíš managerovi, reprezentativní 20tky :-), práci seženou rychle, protože se manager těší, jak je bude oplácávat :-), kluci to mají horší, pokud manager není homosexuál,záleží na tom jak hodně jsi frendly a funny-nedělám si srandu.
    Pokud pracuješ legálně tak máš za víkendy a svátky příplatky, za sobotu 50 a za neděli a státní svátek 100%.Pak ti stačí sehnat legální job a dostat občas o víkendu pořádnou směnu. :-)
    To co píšeš o zaměstnanci Martinovi T. je přesně životní styl na GC, vstáváš za rozednění - teď 4:30, do 8 surfuješ, běžíš do školy, ve tři zpátky, mažeš do práce nebo hospody, spát :-). Tak zatím R.

    OdpovědětVymazat
  4. P.S. tak co sem ty studenty vlastně táhne? angličtina - to je první a za druhé, když si ráno sedneš na kolo a za pár minut jsi u oceánu, tak je to něco tak neskutečně nádherného, že jsi šťasnej :-)

    OdpovědětVymazat