neděle 30. května 2010

Sobotní noc ve znamení voleb

pro mě skončila o půlnoci našeho času - myslím australského, kdy byla sečtena polovina hlasů. Ráno mě Regina uvítala plakátem - Slavíme, Paroubek odstoupil! A teď už několik hodin obě čteme všechny české servery a navzájem si doporučujeme články - vítězí u nás video odstupujícího oranžového démona s jeho růžovým andělem po boku! Druhé místo dáváme článku http://volby.ihned.cz/c1-43919060-muz-destrukce-na-rozcesti-paroubek-ziskal-nejvic-hlasu-ale-je-nejvic-ponizen to je opravdu zábava, krásně a pravdivě napsané! 
Teď už se jenom děsíme Tvrdíkova prohlášení, že démon údajně nerezignoval? A u vás se spí a nikdo nic nepíše, takže nevíme, na čem jsme. Každopádně je to nářez, takový výsledek jsem teda nečekala! Ale jsem ráda, budu se moct vrátit domů! 
Tak vám děkujem, že jste k těm volbám šli a že jste volili pravici!
zase brzy načtenou, P.

sobota 29. května 2010

Sobota ala Itálie

se tedy nekoná, protože v Brissy absolutně šíleně prší... :( Takže Dani ty si užij svoji oslavu, já jdu místo ochutnávání italské kuchyně do kina. A večer budu sledovat volby, doufám, že jste všichni šli, když já tady nemůžu volit - vlastně poprvé od 18 let nevolím. Jsem jenom zvědavá, jak to dopadne, akorát jsem si pustila novou píseň - pochod oranžád - Tak nám to zraje - jestli neznáte, tak opravdu doporučuju, je to nářez!

http://www.youtube.com/watch?v=wTGTGB0jsBk

Jestli se tohle teda bude hrát, až se vrátím, tak tady snad raději zůstanu! 

Tak zase brzy načtenou! P.

čtvrtek 27. května 2010

Jardáááááá

Ještě jsem málem zapomněla - hokej jsme samozřejmě sledovaly! Ale abych to nezakřikla, tak jsem nic nepsala. Byly to teda šílený nervy! V sobotu v noci jsem vypila lahev místního vína, když jsem pořád čekala na vyrovnávací gól, a když přišel sedum vteřin před koncem, tak jsme tady tak řvaly, že jsme musely probudit celej barák - bylo totiž něco kolem půl druhé ráno... ale to teda byla radost! A v pondělí jsem nelenila a přivstala si - tady u nás bylo půl páté ráno, takže jsem spala tak tři hodiny - ale měla jsem fakt šílenou radost! Myslím, že je fajn, že hvězdy nehrály a že tihle kluci měli šanci ukázat, že to jde i bez nich!!! P.

Pár slov o Brisbane

Než se pustím do podrobného popisu nočního života v Brisbane, trochu vám tohle třetí největší město v Austrálii popíšu. Vzniklo někdy kolem roku 1821 a ačkoliv je to velkoměsto, je to vlastně díra. No jo, je to tak. Máme tady řeku - která se pro jistotu jmenuje Brisbane :-) a to je asi největší místní atrakce - jezdí po ní městská doprava - City Cat a City Ferry - což se mi teda líbí, pohled z řeky na město je asi nejlepší.. Jinak jsou tu dvě botanické zahrady - u jedné bydlíme, druhá je kousek za městem a je z ní pěkný výhled, ale to je asi tak všechno. Samotné City se rozkládá asi na pěti ulicích - na jedné z nich bydlíme - takže si představte Legerku kříženou Sokolovskou a Nuselským mostem ve špičce a v tom my tady bydlíme... Občas přijdeme domů a náš byt je jako plynová komora - ale jinak si nestěžujeme - všude je to dochozí, takže šetříme za městskou dopravu a chodíme každý den do školy a ze školy pěšky - dvakrát dvacetpět minut svižné chůze mezi auty a smogem jenom prospívá našemu zdraví. A jinak tu opravdu nic není - vychvalovaná Southbank - místní "plovárna" - je takové umělé jezírko, ve kterém se čvachtají děti - teda teď už ne, je pěkná zima! Když teplota dosáhne dvacetipěti stupňů, tak jsme šťastné, jinak je tak kolem dvaceti, večer a poránu kolem deseti stupňů. No nic moc, na to, že vy se doma už pomalu chystáte na léto - upřímně vám ho závidím! Ale zase abych Brissy nekřivdila, tak jsou tady pořád nějaké akce - například minulou neděli jsme celou strávily na řeckém festivalu ve West Endu - a byla to paráda! Skvělé jídlo, docela dobrá kapela, spousta lidí - tolik lidí pohromadě jsem už dlouho neviděla, docela vtipné soutěže, takže jsme se fakt pobavily, po dlouhé době. Ozíci navíc řecký festival milují, takže si to taky užívali - i když teda po svém - popíjením co největšího množství piva... ale každopádně to byla příjemná změna. Tehle týden je pro změnu italský - takže zítra a pozítří vyrážíme pro změnu na italské dobroty a italskou zábavu - jsem na to teda zvědavá, jestli Italové Řeky překonají... 
Doufám, že jste si tedy udělali alespoň trochu obrázek o Brissy a těším se zase načtenou! Příště už slibovaný noční život a taky představení naší nové kamarádky! Vaše Džakaranda
 

úterý 18. května 2010

Naše nová škola v Brissy

Myslím, že nastal čas sdělit vám pár podrobností o naší nové škole. Nechce se mi moc listovat starými záznamy, tak doufám, že se nebudu opakovat, ale pro osvěžení paměti připomenu, že jsme tady absolvovaly pár týdnů General English a taky nezapomenutelných deset týdnů na kurzu FCE. To na nás obou zanechalo opravdu dost drsné stopy, takže jsme se rozhodly naše další studium pojmout pohodově a pokračovat v General English - což je trochu gramatiky, trochu psaní, trochu čtení, nějakej spíking a dost aktivit. Momentálně jsme zapsané na Carrick Institut of Education, což je škola, od které nás naše agentura zrazovala - prý je dobrá na odborné studium, ale angličtina je tu prý na špatné úrovni - odpovídá ceně - je to totiž široko daleko nejlevnější škola. Nicméně jsme trvaly na svém a nastoupily na General English. Začátek byl stejný jako všude - rozřazovací testy - gramatika, listening, writing a speaking - obě jsme na základě výsledků byly zařazeny do stejného kurzu intermediate... Mohly jsme si vybrat ranní, odpolední nebo večerní vyučování - to je na Carricku rozhodně výhoda - neplýtvají tady časem, takže chodíme od rána od osmi hodin, máme dvě hodiny, pak patnáct minut přestávku, další dvě hodiny - a to už je čtvrt na jednu a jdeme domů. Rozhodně nám to oběma vyhovuje víc, než chodit domů ve tři nebo dokonce v půl čtvrté, jako to bylo na Brownsu. Co jsme ale zjistily poměrně záhy - úroveň je fakt šílenááááá - ne tedy úroveň učitelů, ale spíš našich spolužáků - prostě jsme tam byly nejlepší, a to není dobře pro učení. Taky je na Carricku zajímavé složení studentů - v General English - Thajci, Kolumbijci, Brazilci a dva Rumuni - spolu s námi dvěma jediní Evropani. Zároveň jsou tady starší studenti - takže taky změna.  Naše učitelka Becky je Číňanka, ale je děsně hrdá na to, že je Australanka - takže je australštější než Ozíci... Po dvou týdnech jsme to vzdaly a přestoupily do jiného kurzu - IELTS. Je to fakt rozdíl - tady jsou studenti na slušné úrovni, a jsme tady už jediné Evropanky, většina třídy jsou Brazilci, jedna Kolumbijka, jeden Nepálec a dvakrát Korea. Učitelka je Australanka, takže studenej anorektickej čumák, ale je fér a snaží se - hodiny mají opravdu vysoké tempo, využije každou minutu a hlavně dokáže při hodnocení povzbudit - což se nám po prvních IELTS testech, které jsou úplně jiné než FCE, opravdu hodilo :-)) IELTS je hodně o psaní a čtení, gramatiky je tu pomálu, ale taky je tu dost spíkingu a listeningu a našich oblíbených frázových sloves. Nevím, jestli se někdy naučím frázová slovesa - kromě těch, která jsem uměla, když jsem sem přijela, protože to mi fakt nejde... ale nevadí, člověk nemůže být stoprocentní. Takže tento týden jsme zahájily druhý týden IELTS a ještě dva nás čekají a pak už prázdniny!!! Počasí tady u nás je nic moc, závidím vám, že budete mít jaro a léto, tady je teď tak dvacetdva stupňů a v noci je deset - to je ZIMA... hrozný... a samozřejmě tu není topení, takže nevím, co budeme dělat tak za měsíc - oheň si rozdělat nemůžeme, protože jsou tu všude kouřové detektory a minulý týden dokonce k nám do baráku přijeli hasiči - nevím teda proč, ale zbytečný výjezd stojí 990 dolarů, takže se jenom modlím, aby ty naše detektory nezačaly vřískat... 
Takže to je tak všechno ke škole, dost nudného čtení, pro příště mám pro vás připravené už zábavnější historky - takže co vás čeká?? No přece popis hospod kam teď chodíme, párty, které navštěvujeme a taky vás chci seznámit s novou kamarádkou - jmenuje se Jane Doe - schválně si zkuste tipnout, kdopak to asi může být???? Malá nápověda - mnozí z vás jí znáte velmi velmi dobře... Tak se těším na vaše komentáře - pokud teda nějaké budou - a zase brzy načtenou!!! Petra

PS - Danice, díky za dopis, dorazil dnes - napíšu ti!!! Drž se!!!

pondělí 10. května 2010

Brissy a dobroty...

Tak máme květen a je na čase napsat zase nějaké pokračování našeho života v Austrálii - zahájily jsme třetí týden školy, počasí je čím dál tím horší - koupila jsem si ponožky - teda jenom silonové, ale stejně je to trapný a uvažuju o nákupu nějaké bundy. Abych dodržela chronologii, měla bych teď popsat naše nákupy do bytu - postele, sedačka, lednička, pračka a tak, ale upřímně - koho to zajímá? Sice jsme si přitom opět užily zábavy, jednu chvíli jsme měly v bytě tři pračky - teď by měla následovat kvízová otázka - kolik si myslíte, že máme praček? Ale kvízy už nikdo neluští a Jimmy B. asi ztratil adresu tohohle webu, takže to nechám být a napíšu pár slov o Brisbane a možná i o škole...  Takže - co se mi na Brisbane líbí - tak jednoznačně - sushi!!! Děsně si na něm ujíždím, jím ho teď posledních pár dní k obědu i k večeři - tady ho totiž prodávají na každém rohu, a tak zkouším nové a nové kousky - je tady jiný než u nás - o hodně větší a o HODNĚ levnější :-)  Dneska jsem zrovna vzpomínala, jak jsme ho na Valdeku jedli k obědu - Jana, Kristýna, Jakub a já  - no dali byste si, věřte mi! Další věc je tady super a to farmářský trh - byly jsme na něm zatím dvakrát - ve středu - na King George Square a to je fakt paráda - prodávají čerstvé ovoce, zeleninu, pečivo, ryby a hlavně jogurty z farem. Taky tu koupíte francouzské pečivo, sýry, olivy, zmrzlinu no prostě všechno... a hlavně - můžete ochutnávat - takže zahajujeme ochutnáváním a pak nakupujeme - já bezpečně jogurt - neprodávají ho na váhu, ale na kelímky - malý, střední, velký - jako ostatně všechno tady - takže beru střední a už se na něj těším domů - vydrží mi maximálně do druhého dne a už se nemůžu dočkat dalšího trhu. Taky se tu dobře nakupuje - spousta obchodů, dokonce jsem si koupila boty - tomu jsem teda nevěřila, myslela jsem Hani, že ti zase budu psát, abys mi koupila boty... Co se týká hospod, tak to je slabší, ale doufám, že časem něco pořádného najdeme, ale to je spíš na samostatný článek... Tak - myslím, že pro dnešek to stačí - nějak nemám psavou náladu - nesnáším české novináře - lžou a píšou na objednávku - takže pokračování nechám na někdy, až budu mít lepší náladu. Mějte se blaze a nezapomeňte - v Praze opravdu není draze. Brzy načtenou Petra