dostávám se k dlouho slibovanému tématu - pravidla neboli rules. Jsou tady všude. A jsou dodržovaná. K našemu nesmírnému překvapení a obávám se i místy nepochopení. My Češi na to nejsme moc zvyklí, je nám spíš proti srsti něco dodržovat, tady v Austrálii je to absolutně normální věc, nikdo nediskutuje a pravidla prostě dodržují. Zní vám to divně? No místy to divné je. Uvedu vám jenom pár příkladů pro mě absolutně nepochopitelných pravidel a pár příkladů, kdy se mi to zdá docela dobře vymyšlené a v pohodě. A samozřejmě - těším se na vaše názory a komentáře! Koukejte nám zase psát! My už se teď zlepšíme a budeme publikovat častěji... :-) slibuju!!!!
Škola - základní pravidla :
1. speak only English - když vás chytí jak mluvíte jiným jazykem, následují celkem tři napomenutí - vyvěšení na nástěnku. Po třetím porušení nesmíte týden používat internet. Když ještě jednou porušíte - škrtnou vám den z docházky - a to je průser - protože když nemáte dost docházky do školy, tak vám můžou sebrat vízum - a že se s tím tady teda nemažou.
2. nesmíte chodit pozdě - toleruje se maximálně 5 minut na první hodinu - pokud přijdete později, tak vás do třídy nepustí - a zase nemáte docházku, nemáte víza...
3. do hlavní budovy nesmíte chodit předními dveřmi - vyjma první den, když přijdete do školy - pak už vždycky jenom zadními dveřmi - na náš dotaz proč - nám bylo řečeno, že je to rules.. a že jsme podepsali kontrakt, tak shut up a mazej zadníma dveřma
4. počítač o přestávce - maximálně pět minut - už vám klepou na rameno (ne studenti, učitelé..) a šup, mazej
5. na krku musíte nosit červenou šňůru s nápisem Browns, na které visí karta s vaší fotografií - pořád když jste ve škole, a pořád to někdo připomíná a kontroluje - prostě aby už zdálky bylo vidět, že jste ten pitomec z Browns.
Tak to byla taková drobná ochutnávka školních pravidel a teď pojďme na tu zásadnější, co nás tady provází každý pátek, když jdeme do baru :
Barová pravidla :
1. nikde se nekouří - a to nejenom vevnitř, ale ani na zahrádce a před zahrádkou - když si chcete zapálit u podniku, ve kterém kalíte, tak to nelze přímo před ním - že by jako někdo seděl na zahrádce, druhý šel za plot a kouřil a povídali jste si - tak to teda opravdu nejde, musíte pěkně o několik metrů dál
2. všude u vchodu je ochranka - kontroluje ID mládeži a dává razítko na ruku - my ho teda nedostaly nikdy, protože jsme staré..
3. všude vevnitř je ochranka - kontroluje, jestli nejste moc ožralí - když jste, tak vás pošlou domů - to když jsem viděla poprvé, tak jsem vůbec nechápala, co se děje - nicméně týpci se seberou a jdou domů - dodržují pravidla. Zatím jsem teda viděla vyhozené jenom chlapy, ženské ne, ale stejně je to síla.
4. když si jdete ven zapálit, tak si sebou nesmíte vzít chlast - to jsem udělala první večer, a ochranka vám ho vyrve a vyhodí - mě ho teda vrátila, protože to Regina ukecala, ale jinak smůla.
5. když tančíte na parketu, nemůžete mít v ruce chlast - ochranka vás vyhodí z parketu
6. když pijete na zahrádce, musíte sedět
7. v baru pořád promítají na TV obrazovkách co nesmíte - to je taky zábava, když každou druhou písničku nahradí obrazovka se zákazem...
8. ve tři hodiny ráno se zavřou dveře a už vás nepustí dovnitř - i kdybyste tam měli všechny svoje věci (šli jste si třeba zapálit a nevšimli si, že už jsou tři hodiny), tak máte smůlu - to jsme neukecali ani my.. a taky už vás samozřejmě nenalejou
a moje zatím nejnovější porušení pravidel bylo předevčírem v nějakém novém baru, do kterého normálně nechodíme - tam jsem si nasadila kapucu na hlavu a UŽ PO MĚ ŠLI.. to teda byla síla... šla jsem si to nechat vysvětlit, co je to jako za pravidlo - tak prý aby mi viděli do obličeje... to už na mě bylo moc.
Obecná pravidla :
1. když si chcete pronajmout byt nebo otevřít bankovní účet - musíte nasbírat určitý počet bodů - body jsou za pas, řidičák, bankovní kartu, výpis z účtu a tak..
2. potřebujete reference - nejlépe od Australanů, ale stačí i z domova
3. realitky mají black listy na nájemce - když neplatíte nebo byt vybydlíte nebo cokoliv, dají vás na black list a máte smůlu po celé Aussii
4. když si kupujete telefon - přístroj bez karty - tak musíte ukázat pas; když si kupujete modem - tak taky musíte ukázat pas
Tohle byla taková ukázka pravidel, ale je jich mnohem víc, vybírám jenom ty nejabsurdnější....tedy pro nás absurdní, Australanům přijdou normální - prý si za tři měsíce zvykneme a bude to dobrý.
Tak co si o tom myslíte? Těším se na komentáře! A jaký je váš názor na kouření v Austrálii - co myslíte - dá se tu někde v baru kouřit nebo ne? stále čekám na vaše názory :-) Brzy načtenou, Petra