dostávám se k dlouho slibovanému tématu - pravidla neboli rules. Jsou tady všude. A jsou dodržovaná. K našemu nesmírnému překvapení a obávám se i místy nepochopení. My Češi na to nejsme moc zvyklí, je nám spíš proti srsti něco dodržovat, tady v Austrálii je to absolutně normální věc, nikdo nediskutuje a pravidla prostě dodržují. Zní vám to divně? No místy to divné je. Uvedu vám jenom pár příkladů pro mě absolutně nepochopitelných pravidel a pár příkladů, kdy se mi to zdá docela dobře vymyšlené a v pohodě. A samozřejmě - těším se na vaše názory a komentáře! Koukejte nám zase psát! My už se teď zlepšíme a budeme publikovat častěji... :-) slibuju!!!!
Škola - základní pravidla :
1. speak only English - když vás chytí jak mluvíte jiným jazykem, následují celkem tři napomenutí - vyvěšení na nástěnku. Po třetím porušení nesmíte týden používat internet. Když ještě jednou porušíte - škrtnou vám den z docházky - a to je průser - protože když nemáte dost docházky do školy, tak vám můžou sebrat vízum - a že se s tím tady teda nemažou.
2. nesmíte chodit pozdě - toleruje se maximálně 5 minut na první hodinu - pokud přijdete později, tak vás do třídy nepustí - a zase nemáte docházku, nemáte víza...
3. do hlavní budovy nesmíte chodit předními dveřmi - vyjma první den, když přijdete do školy - pak už vždycky jenom zadními dveřmi - na náš dotaz proč - nám bylo řečeno, že je to rules.. a že jsme podepsali kontrakt, tak shut up a mazej zadníma dveřma
4. počítač o přestávce - maximálně pět minut - už vám klepou na rameno (ne studenti, učitelé..) a šup, mazej
5. na krku musíte nosit červenou šňůru s nápisem Browns, na které visí karta s vaší fotografií - pořád když jste ve škole, a pořád to někdo připomíná a kontroluje - prostě aby už zdálky bylo vidět, že jste ten pitomec z Browns.
Tak to byla taková drobná ochutnávka školních pravidel a teď pojďme na tu zásadnější, co nás tady provází každý pátek, když jdeme do baru :
Barová pravidla :
1. nikde se nekouří - a to nejenom vevnitř, ale ani na zahrádce a před zahrádkou - když si chcete zapálit u podniku, ve kterém kalíte, tak to nelze přímo před ním - že by jako někdo seděl na zahrádce, druhý šel za plot a kouřil a povídali jste si - tak to teda opravdu nejde, musíte pěkně o několik metrů dál
2. všude u vchodu je ochranka - kontroluje ID mládeži a dává razítko na ruku - my ho teda nedostaly nikdy, protože jsme staré..
3. všude vevnitř je ochranka - kontroluje, jestli nejste moc ožralí - když jste, tak vás pošlou domů - to když jsem viděla poprvé, tak jsem vůbec nechápala, co se děje - nicméně týpci se seberou a jdou domů - dodržují pravidla. Zatím jsem teda viděla vyhozené jenom chlapy, ženské ne, ale stejně je to síla.
4. když si jdete ven zapálit, tak si sebou nesmíte vzít chlast - to jsem udělala první večer, a ochranka vám ho vyrve a vyhodí - mě ho teda vrátila, protože to Regina ukecala, ale jinak smůla.
5. když tančíte na parketu, nemůžete mít v ruce chlast - ochranka vás vyhodí z parketu
6. když pijete na zahrádce, musíte sedět
7. v baru pořád promítají na TV obrazovkách co nesmíte - to je taky zábava, když každou druhou písničku nahradí obrazovka se zákazem...
8. ve tři hodiny ráno se zavřou dveře a už vás nepustí dovnitř - i kdybyste tam měli všechny svoje věci (šli jste si třeba zapálit a nevšimli si, že už jsou tři hodiny), tak máte smůlu - to jsme neukecali ani my.. a taky už vás samozřejmě nenalejou
a moje zatím nejnovější porušení pravidel bylo předevčírem v nějakém novém baru, do kterého normálně nechodíme - tam jsem si nasadila kapucu na hlavu a UŽ PO MĚ ŠLI.. to teda byla síla... šla jsem si to nechat vysvětlit, co je to jako za pravidlo - tak prý aby mi viděli do obličeje... to už na mě bylo moc.
Obecná pravidla :
1. když si chcete pronajmout byt nebo otevřít bankovní účet - musíte nasbírat určitý počet bodů - body jsou za pas, řidičák, bankovní kartu, výpis z účtu a tak..
2. potřebujete reference - nejlépe od Australanů, ale stačí i z domova
3. realitky mají black listy na nájemce - když neplatíte nebo byt vybydlíte nebo cokoliv, dají vás na black list a máte smůlu po celé Aussii
4. když si kupujete telefon - přístroj bez karty - tak musíte ukázat pas; když si kupujete modem - tak taky musíte ukázat pas
Tohle byla taková ukázka pravidel, ale je jich mnohem víc, vybírám jenom ty nejabsurdnější....tedy pro nás absurdní, Australanům přijdou normální - prý si za tři měsíce zvykneme a bude to dobrý.
Tak co si o tom myslíte? Těším se na komentáře! A jaký je váš názor na kouření v Austrálii - co myslíte - dá se tu někde v baru kouřit nebo ne? stále čekám na vaše názory :-) Brzy načtenou, Petra
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Teda to je síla. Hele, jely jste do civilizace, nebo za katr? Jako kuřák vám už holky snad ani nezávidím. Tak tady v čechách nadáváme na všechno, ale asi zůstanu u klasiky, lepší v bordelu, ale po svým. Pořád mi to nějak hlava nebere, ale zase tě Petro znám natolik, že kdyby sis tady z nás dělala srandu, tak bys na konci uvedla nějakou poznámku. Takže já asi do A nepojedu. Nesnáším pravidla. Tak už nebudu psát, abyste si to tam užily, ale budu přidávat poznámku, abyste to tam PŘEŽILY. Čus I.
OdpovědětVymazatahoj Ivo, ja si nedelam srandu, fakt to tak je - dneska jsem si proto koupila novou mikinu s kapucou :-))
OdpovědětVymazata jsem zvedava, jake pravidlo porusim dnes - dam urcite zpravu. Mej se Petra
ahoj holky, no trochu kulim oči - v televizi ti australané vypadají trochu "bezpravidelnější". ne že bych byla škodolibá, ale tak si tě Regino představuju, jak utíkáš nasucho někam za čáru vedle hospody aby sis dala šluka a pak to zase rychle mažeš zapítc- možná by to Urban mohl nakreslit :-)
OdpovědětVymazatale teď vážně, docela mněto zaráží, jak je to tam svázaný. Tu školu bych ještě pochopila, OK, ale ten noční život - sakra to je síla.
Tuším, že se asi v baru někde kouřit dá, ale napadaji mi samý sprosťárny, tak se radši zdržím komentáře :-)...tak tam holky neuschněte a těšim se na další čtení. gábina
Ještě jednou ahojky. Jak jsem byla v šoku, tak jsem vám ani nenapsala, jak je tady v Čechách. Vy se tam nahříváte, tady je okolo O stupňů a sněhová kalamita. Fakt nekecám. Některá místa jsou již 3.den odříznuta od civilizace a na některých místech jsou už 3 dny bez elektřiny (popadaný stromy). Na horách za ty 3 dny napadlo 1 metr sněhu, v Jánkách se dneska poprvé lyžovalo. Tady u nás není nic, jen neustále prší a prší a je vlezlá zima. Za kamnama je nejlíp. Kdyby měla stejná pravidla o kouření platit i u nás, tak teda nevím jestli bys sis na to cígo vyběhla :-))). A napiš nám jak je to s tím popelníkem. Začíná mě to zajímat čím dál tím víc. I.
OdpovědětVymazatAhojte, tak to je super-akorát jsem psala a tiskla zákazy do sauny, který si občas někdo přečte, ale vůbec nikdo nedodržuje-hajzlové!!!! Takže mě brzo čekejte- otevřu saunu v A. a vymyslím knihu pravidel...
OdpovědětVymazatVzpomínám na Vás a při každém přiloženém uhláku ZÁVIST
andul