středa 5. srpna 2009

Začátek

přibližně dvacet hodin trvá let z Prahy do Austrálie - tedy vlastně tam trvá asi dvacet hodin a zpátky dvacet dva hodin... tyhle rozdíly mi nikdy moc nešly pochopit, ale třeba když to zažiju na vlastní kůži, tak to bude lepší..
hm.. odjíždíme. 21.9. v 19,35 z Prahy Ruzyně. Směr - Gold Coast, Queensland, Austrálie. Očekávání? Jsou různá. Postupně je tady všechny popíšeme, vyfotíme a budeme je s vámi sdílet. Takže brzy - načtenou.

6 komentářů:

  1. K pochopení těch 20 a 22 hodin si vem jednoduchou úlohu.

    Sedni v ideálních podmínkách (bezvětří, nejlépe snad i vzduchoprázdno, ale to by to zase nelétalo...) do balónu a nech se vynést 10 km do vzduchu (aby do tebe nic zespodu nedrcalo). Pokud takhle na místě vydržíš 24 hodin, stihne se pod tebou Země otočit úplně celá, protože se otočí kolem své osy právě za jeden den, a ty budeš zase na stejném místě.

    Pokud k tomu přidáš svůj vlastní pohyb (je vždy relativní vůči vzduchu okolo, ne vůči Zemi), tak jedním směrem prostě musíš uletět delší vzdálenost, protože ti Země mezitím utíká pryč, při opačné cestě ti jde Země kousek naproti.

    Ještě jinak: Po řece pluje motorový člun, umí při daném "plynu" třeba 1 nautickou míli za hodinu (tedy rychlost 1 uzel). Ta rychlost je rychlost lodi vůči vodě kolem, protože lodní šroub pracuje do bezprostředního vodního okolí, o březích "nic neví". Pokud popluješ po řece (má sama proti Zemi nenulovou rychlost), bude ti pohyb vody jedním směrem k cíli pomáhat, při cestě zpět tě bude o stejnou hodnotu zdržovat.

    S tím letadlem je to podobné. Jenom vzduch nad Zemí nestojí, ale putuje s ní, tak ten rozdíl není až tak markantní, to by jinak stačilo nadskočit a už bys měla doskok jinde. Země se na rovníku otáčí obvodovou rychlostí řekněme 40 000 km za 24 hodin, to je 1666 km/hod, ale ten vzduch, co v něm letadlo letí, se v podstatě drží Země... Ale přeci jen, trochu je to znát. Prostě v letadle pod tebou Země trochu ujíždí.

    OdpovědětVymazat
  2. Thank you very much - my pleasure...
    byla to taková řečnická otázka :-)
    a trochu nostalgie před tou velkou změnou
    P.

    OdpovědětVymazat
  3. Já každopádně moc děkuji za vysvětlení :-)) , konečně mi to někdo podal tak jak potřebuji, polopaticky a s názornými příklady :-) hluboký obdiv :-) Regina

    OdpovědětVymazat
  4. Tak vám oběma pěkně děkuji. Asi by do tématu šlo rýpat dál, ale Life goes on... Myslím, že vliv má i převažující orientace vzduchového proudění nad Zemí, jenže to je pouze moje domněnka, nemám k tomu víc podkladů. Jen si prostě zapamatujte, že se holt Země točí pod vámi, když jste zrovna se skleničkou něčeho dobrého usazeny v letadle, a to letadlo se navíc pere s větry kolem sebe... Mějte se. Take care.

    OdpovědětVymazat
  5. jj, to už začíná být trochu složité - ale základ si budu pamatovat - v letadle vždy popíjet :-))

    OdpovědětVymazat
  6. souhlasim s Petrou to je základ :-) a pak se to pěkně točí :-)
    jedna technická, tvůj vzkazík a díky za něj bych vůbec nenašla na srpnové příspěvky už nekoukám, naštěstí Peťa má nastavené odkazy na email, takže tě vypátrala :-) Regina

    OdpovědětVymazat