Po skvěle stráveném Silvestru nás čekal návrat do školy - od 4. ledna jsme s Reginou nastoupily na intenzivní desetitýdenní!!! kurz FCE - na základě vašich mailových dotazů vám prozradím co tato důležitě vypadající zkratka znamená - First Certifikate of English. O co jde? Deset týdnů se učíte a absolvujete zkoušku, která se skládá z pěti částí - mluvení, psaní, čtení, poslech a use of english (gramatika). Do kurzu jsem se těšila, protože jsem doufala v ohromný nápor vědomostí a tlak na učení se... To jsem se teda zase spletla... Tlak nastal, ale v úplně jiném duchu. Vložím krátké vysvětlení pro ty, kteří třeba nevědí, jak se vyřizují víza do Austrálie - vyberete školu, zaplatíte, škola vám pošle tzv. CoE a na základě toho dostanete vízum - přesně na dobu trvání školy +1 měsíc před a +1 měsíc po škole. Takže je vám jasné, že školu jsme měly zaplacenou (včetně knih a zkoušky FCE) už z Čech, někdy z loňského roku. Celkem nás tedy překvapilo, že jsme na konci loňského listopadu obdržely každá fakturu na 160 dolarů - na jakýsi seznamovací víkend pro kurz FCE. Samozřejmě jsme nezaplatily a neřešily to. A jaké bylo naše překvapení 4.1. při nástupu do školy? Po vstupních testech na FCE - ty testy byly ne vstupní, ale závěrečné - takový malý vtip na přivítanou v Novém roce - jsme byly my dvě a dalších asi deset studentů nahnáni do učebny a tam podrobeni nátlaku k zaplacení faktury - prý je to povinné.. Samozřejmě jsme nezaplatily... Takže každý den následovalo to samé - zaplať, zaplať, zaplať.. Naše argumenty, že školu máme zaplacenou už půl roku, že jdeme někteří do práce a někteří na tenis nebyly brány v potaz. Neustále nám vyhrožovali, že když nezaplatíme, přeřadí nás do General English, případně nám nedají učebnice. Bylo to fakt otravné.. Nakonec nezaplatili Češi - v FCE je nás 7 Čechů, z toho dva Hujeři, a 5 nás ostatních nezaplatilo - doložili jsme buď potvrzení z práce nebo lístky na tenis - ale to je jiná kapitola - o těch se toho ještě dozvíte... Každopádně na lístkách muselo být napsáno, že byly zakoupeny před datem, kdy jsme dostaly fakturu - a my je koupily 3. ledna...
Nebudu to prodlužovat - nakonec jsme ve čtvrtek s Reginou obě dostaly knihu a konečně se mohly začít učit. Další méně příjemný fakt byl, že nás ve třídě z 12 lidí bylo 6 Čechů - a to je trochu hodně. Ve druhé třídě FCE byl Čech jeden. Další týden v pondělí z nějakého záhadného důvodu mě a ještě jednu Švýcarku přehodili do té druhé třídy. Docela se mi ulevilo, protože v FCE A (Reginina třída) byl fakt opravdovej Hujer a hlavně šílenej vyučující, na kterého mám alergii - on tedy na mě taky, fakt se nemáme rádi. Takže teď jsem v FCE B a hle - mám taky Hujera! Někdy se nám ti Češi opravdu povedou, to vám řeknu....
Touhle dobou máme za sebou tři týdny kurzu, moje anglina je pořád stejně špatná, ale už to nějak neřeším - prostě tady zůstanu déle :) Takže stručná rekapitulace na závěr - pokud chcete jet studovat do Aussie, nechoďte na Browns. Nemůžu ho doporučit, i když samozřejmě záleží na lidech, měla jsem dobrou učitelku na GE, ale to co se děje kolem FCE neboli KFC (díky Martine za ftipné pojmenování) se nedá nazvat profesionálním přístupem - místy je to opravdu ztráta času, doma byste se za tu dobu naučili víc.
Ale je fakt, že bychom nepoznaly Hujera A a Hujera B - a to za to opravdu stálo! Takže to je ke škole asi tak všechno, včas vám sdělíme datum zkoušek (dělají se nadvakrát), abyste nám všichni drželi palce a těším se zase brzy načtenou! P.
KFC to já můžu, FCE by asi museli otevřít třídu Z. Ahojky I.
OdpovědětVymazat